تبلیغات
دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی - روش مطالعه و تحلیل روانشناسی کنکور
 
دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :


قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار
مطالب اخیر
نویسندگان
دوشنبه 27 آذر 1396 :: نویسنده :
درس روانشناسی به دلیل حجم کمتر نسبت به سایر دروس و علاقه‌ی غالب دانش آموزان رشته انسانی به این درس ، معمولاً جزو درصدهای بالای داوطلبان کنکور است .  

درس روانشناسی به دلیل حجم کمتر نسبت به سایر دروس و علاقه ی غالب دانش آموزان رشته انسانی به این درس ، معمولاً جزو درصدهای بالای داوطلبان کنکور است . با اینکه موضوع این درس بسیار قابل انعطاف و جذاب است اما اکثر سوالات آن در کنکور از خلاقیت بالایی برخوردار نیستند و کلیشه‌ی نسبتاً ثابتی را دنبال می‌کنند که با توجه به این موضوع دانش آموزان با تسلط بر متن کتاب درسی می‌توانند امیدوارانه چشم انتظار سوالات کنکور سراسری و کسب درصد دلخواه در این درس باشند .

این درس در کنار درس اقتصاد ، دروس تک کتابی کنکور انسانی را تشکیل می‌دهند،که غالباً جزو درصدهای بالای کارنامه‌ی کنکور داوطلبان به شمار می‌روندتنها کتاب آن به چهار فصل تقسیم می‌شود : 1) کلیات روانشناسی 2)‌رشد 3) فرآیندهای شناختی 4) سلامت روانی  واختلال روانی . در این میان فصل دوم در کنکورهای چند سال اخیر دارای بیشترین تعداد سوال در کنکور سراسری بوده است ، هر چند تعداد سوالات هر فصل در کنکورهای مختلف  معمولاً متناوب بوده است و الگوی ثابتی در بودجه بندی سوالات دیده نمی شود . اکنون به تحلیل فصول مختلف کتاب و برخی نکات مربوط به هر فصل می‌پردازیم و در آخر چند نکته کلی را بررسی خواهیم کرد که امید است برای داوطلبان عزیز مفید فایده باشد .   

 

1) کلیات :

در این کتاب ابتدا دانش‌آموز با ماهیت رشته و علم روانشناسی آشنا می‌شود و سپس راه‌ها و رویکردهای مختلف مرسوم در این رشته را مورد بررسی قرار می‌دهد . باید دقت کرد که ویژگی‌های هر رویکرد ، تفاوتهای رویکردها با یکدیگر و اشخاص شاخص (و تحقیقات آنها در قالب آن رویکرد) همواره مورد توجه طراحان سوال کنکور بوده است . موضوع بعدی در این فصل ، روش‌های تحقیق در روانشناسی است که هماننند رویکردها باید به ویژگی‌های هرروش و تفاوت‌های آنها با یکدیگر توجه داشت . در پایان این فصل هم حوزه‌های تحقیقی و شغلی در رشته روانشناسی مورد بحث قرار می‌گیرند که حفظ آنها و تشخیص امور مربوط به هر حوزه که در جدول‌های صفحه 25 کتاب ذکر شده اند برای حل سوالات این مبحث لازم است .

 

2) رشد :

همانطور که گفتیم فصل رشد پر اهمیت‌ترین فصل کتاب در کنکورهای اخیر بوده است . در این فصل ابتدا به تعریف مفهوم رشد پرداخته می‌شود و سپس 4 ویژگی مختلف برای آن ذکر می‌شود . این 4 ویژگی هر کدام مسائلی را شامل می‌شوند،  تشخیص اینکه کدام مسئله مربوط به کدام ویژگی است بعضا مورد توجه طراحان سوال بوده است .کتاب ، پس از این به بررسی دو نظریه مطرح در زمینه ی رشد ، که توسط «ژان پیاژه » و «اریک اریکسون» ارائه شده اند می‌پردازد . در این جا نیز ویژگی ها و تفاوت‌های دو نظریه پتانسیل خوبی برای طرح سوال دارند . پس از این، کتاب به بررسی تغییرات مختلف انسان در پروسه‌ی رشد او می‌پردازد .در این فصل تغییرات رشدی انسان از زمان انعقاد نطفه تا پایان دوره نوجوانی تحلیل می‌شود ، کتاب این دوران را به چند دوره تقسیم می‌کند و مرحله به مرحله تغییرات کودک را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و ویژگی های او را در سنین مختلف بررسی می‌کند .هرکدام از این تغییرات و ویژگی‌ها به یکی از سه زمینه ی «شناختی،‌جسمانی و روانی- اجتماعی» مربوط می‌شود . معمولا سوالات حول این مسئله در کنکور سراسری کم نیست ، زیرا دست طراح سوال در این قسمت کاملا باز است و می‌تواند متغیرهای مختلفی را مورد سوال قرار دهد ،‌ دو مورد از مهمترین و محبوبترین تیپ های سوال بین طراحان کنکور در این قسمت از کتاب اینگونه است که : 1) هر کدام از تغییرات مختلف مربوط به کدام دوره سنی هستند؟ 2) این تغییرات در کدام یک از زمینه های سه‌گانه ای که گفتیم قرار می‌گیرد؟ . گاهی نیز این دو را با یکدیگر تلفیق می‌کنند .

خصوصیات رشد در نوجوانی شامل تعریف خود ، نقش همسالان و خانواده و ... به همراه جزئیات مربوط به هر کدام ازآنها بعضا مورد توجه طراحان کنکور بوده اند . در هنگام مطالعه این فصل باید دقت کافی به مباحث جزئی، تقسیم بندی‌ها، ارتباط مفاهیم با یکدیگر، و تفاوتهای مفاهیم با هم به خوبی صورت گیرد .

 

3) فرایندهای شناختی :

این فصل پر از مفاهیم شبیه به یکدیگر است که دانش‌آموزان را گاهی به اشتباه می‌اندازد. این فصل با تعریف ادراک آغاز می‌شود سپس به کارکردهای بخش های مختلف مغز در فرآیند ادراک می‌پردازد . قشر خاکستری و کارکردهای نواحی مختلف آن از بخش های محبوب طراحان سوال است ، استفاده از «رمزگذاری» برای یادگیری این قسمت معمولا راهکار بسیاری از دانش آموزان کنکوری است . مبحث بعدی که در این فصل مطرح می‌شود «توجه» و انواع آن و عوامل موثر بر توجه پراکنده است که معمولا تقسیم‌بندی‌ها و مصداق‌های عملی آنها مورد سوال قرار می‌گیرد . سپس رد این فصل به حافظه و مراحل سه‌گانه ی (درون داد، پردازش و برون داد ) پرداخته می‌شود. در این فصل اصول حاکم بر حافظه و انواع حافظه نیز مباحث پرتکرار در سوالات کنکور هستند ، به ویژه انواع حافظه که دانش‌آموز باید بسیار به تفاوت‌های آنها دقت کند . سیستم زبان و اشکال آن به همراه نواحی مغزی زبان و تقسیم‌بندی‌های مربوط به آنها پایان‌بخش فصل سوم هستند که معمولا در کنکور سراسری حائز اهمیت هستند ، جزییات این مباحث نیز نیازمند دقت، مرور و تست‌زنی مکرر است.

 

4)‌سلامت روانی و اختلال روانی

کلیدواژه‌ی پرتکرار این فصل، «فشار روانی» است و طبیعتاً بخش مهمی از سوالات این فصل در کنکور را  مطالب مرتبط با این مفهوم تشکیل می‌دهند . تعریف فشار روانی ، عوامل ایجاد آن و انواع واکنش در برابر آن از اهمیت ویژه ای برخوردارند که می‌توان به صورت مفهومی آموخت و در زندگی روزمره نیز به کار گرفت ، یکی از راههای یادگیری این مطالب و به طور کلی مطالب مورد بحث در روانشناسی ، این است که ویژگی های مختلف نظری را بر افراد مختلف فرضی (و یا حتی واقعی) منطبق کنیم و به این وسیله آنها را در ذهن خود تثبیت کنیم .

از مباحث بعدی مطرح در این فصل می‌توان به تعارض و انواع آن و نتایج مختلف عبور از  هرکدام از انواع آن در شخصیت افراد اشاره کرد که با همان روشی که گفه شد به راحتی قابل یادگیری است .

موضوع بعدی مطرح در این فصل اختلال روانی ، انواع آن و ویژگی‌های مختلف هر کدام از آنها ست ، در کتاب 4 نوع اختلال به عنوان انواع اختلال اضطرابی و 2 مورد هم به عنوان انواع اختلالات خلقی ذکر شده است و دانش‌آموز باید به تفاوت‌های موجود در بین آنها دقت کند لازم را داشته باشد . سپس در انتهای کتاب ، انواع راه‌های درمان اختلالات روانی و افراد درمانگر مطرح می‌شوند که ویژگی های مورد اول و حوزه‌های فعالیت مربوط به مورد دوم از اهمیت برخوردار اند .

 

سخنی دوستانه:

به طور کلی در مطالعه درس روانشناسی باید به تقسیم بندی‌های مختلف مفاهیم و تفاوت این تقسیم‌بندی‌ها و مفاهیم با یکدیگر در کنار ویژگی‌های هر کدام از آنها باید دقت کرد . این درس در کنکور سراسری شامل 20 سوال است که زمان پیشنهادی برای آن 15 دقیقه است . با توجه به اینکه سوالات روانشناسی آخرین سوالات دفترچه‌ی کنکور است ، دانش آموز باید توانایی تحلیل مباحث این درس را با ذهنی نسبتاً خسته از جلسه آزمون ، بدست آورد تا تحلیل انرژی ناشی از آزمون بر نتیجه ی او در این درس تاثیرگذار نباشد .

مرور سریع نکات مختلف، به همراه تست زنی قبل (بازیابی) و بعد (بازخوانی) از مطالعه بسیار در تثبیت مفاهیم این درس مفید خواهد بود . با توجه به حجم نسبتاً کم مطالب این درس و محدود بودن چارجوب سوالات آن در کنکور ، می‌توان با حل تست های شناسنامه دار با کیفیت و همچنین تست‌های کنکورهای گذشته ، به خط مشی غالب طراحان کنکور سوال پی‌برد و با کشف دیدگاه‌های طراحان در مباحث مختلف ، علاج واقعه را قبل از وقوع کرد و با ذهنی شفاف ، منظم و با اتکا به اطلاعاتی طبقه بندی شده ، به مطالعه ی این درس شیرین و جذاب پرداخت و به استقبال سوالات کنکور رفت . این نکته را نیز نباید فراموش کرد که مطالب این کتاب حتی می‌تواند در زندگی عادی دانش‌آموزان و نحوه ارتباط آنها با دیگران ولو به صورت ناخودآگاه، به آن‌ها کمک کند و فراتر از یک کتاب کنکوری، در زندگی روزانه آنها نیز تاثیرگذار باشد .

موفق باشید و سربلند ....

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 2 شهریور 1398 05:36 ب.ظ
Excellent, what a webpage it is! This weblog gives valuable information to us, keep it up.
یکشنبه 27 مرداد 1398 08:07 ب.ظ
I have read so many posts concerning the blogger lovers however this piece of
writing is genuinely a fastidious post, keep it up.
سه شنبه 22 مرداد 1398 05:04 ب.ظ
Hi! I could have sworn I've been to this
blog before but after reading through some of the post I
realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I found
it and I'll be bookmarking and checking back often!
پنجشنبه 27 تیر 1398 03:21 ب.ظ
Excellent article! We are linking to this great
article on our site. Keep up the good writing.
چهارشنبه 26 تیر 1398 06:20 ق.ظ
I love what you guys tend to be up too. This type of clever work
and coverage! Keep up the awesome works guys I've incorporated you guys to blogroll.
پنجشنبه 20 تیر 1398 07:26 ق.ظ
I wanted to thank you for this good read!! I certainly loved every bit of it.
I have you saved as a favorite to look at new stuff you post…
جمعه 31 خرداد 1398 11:55 ب.ظ
What's up to every body, it's my first pay a quick visit of this webpage; this weblog includes remarkable and actually excellent material in favor
of visitors.
جمعه 24 خرداد 1398 05:14 ب.ظ
Helpful information. Lucky me I discovered your site by chance, and I'm stunned why this twist of
fate did not came about in advance! I bookmarked it.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:14 ق.ظ
These are in fact enormous ideas in on the topic of blogging.
You have touched some nice factors here. Any way
keep up wrinting.
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 06:13 ب.ظ
Hey! I know this is somewhat off topic but I
was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm
having problems finding one? Thanks a lot!
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 04:09 ب.ظ
At this moment I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming again to
read other news.
پنجشنبه 22 فروردین 1398 01:39 ق.ظ
It's actually a cool and helpful piece of info. I am happy that you just shared this useful info with us.

Please keep us informed like this. Thanks for sharing.
دوشنبه 19 فروردین 1398 05:33 ب.ظ
Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I
guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm
thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog
blogger but I'm still new to everything. Do you have any points for inexperienced
blog writers? I'd really appreciate it.
جمعه 16 فروردین 1398 12:01 ق.ظ
Magnificent goods from you, man. I've take into account your stuff prior to and you
are just too wonderful. I actually like what you've acquired here, certainly like what you are stating and the best way wherein you
say it. You make it entertaining and you still take care of to stay it wise.
I cant wait to learn much more from you. This is actually
a terrific website.
پنجشنبه 15 فروردین 1398 02:43 ق.ظ
I'm no longer positive the place you're getting your information, but great topic.
I needs to spend a while finding out much more or figuring out more.
Thank you for excellent info I was looking for this information for my mission.
شنبه 10 فروردین 1398 09:09 ب.ظ
Very good article. I will be going through a few of
these issues as well..
دوشنبه 28 آبان 1397 03:09 ب.ظ
I visit everyday some web sites and websites to read articles or reviews, except this blog
gives feature based articles.
جمعه 25 آبان 1397 10:08 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came
to “return the favor”.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
چهارشنبه 23 آبان 1397 04:10 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get bought an impatience over that
you wish be delivering the following. unwell unquestionably
come further formerly again since exactly the same nearly a
lot often inside case you shield this hike.
سه شنبه 22 آبان 1397 11:00 ق.ظ
Everything is very open with a clear explanation of the issues.
It was really informative. Your website is very helpful.
Many thanks for sharing!
دوشنبه 21 آبان 1397 05:57 ب.ظ
Since the admin of this site is working, no doubt very rapidly it will be famous,
due to its quality contents.
چهارشنبه 16 آبان 1397 09:32 ق.ظ
Amazing things here. I am very happy to peer your article. Thank you so much and I'm taking a look forward to
contact you. Will you kindly drop me a mail?
سه شنبه 15 آبان 1397 11:16 ب.ظ
I do not know whether it's just me or if perhaps everyone else encountering issues with your site.
It appears as if some of the text on your content are
running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let
me know if this is happening to them as well?
This could be a issue with my browser because
I've had this happen previously. Thanks
یکشنبه 13 آبان 1397 08:45 ب.ظ
Descargar facebook http://twitter.com/descargar_hq descargar facebook
I got this site from my buddy who told me regarding this
website and now this time I am visiting this site and reading very informative content here.
Descargar facebook http://twitter.com/descargar_hq descargar facebook
شنبه 12 آبان 1397 01:12 ق.ظ
Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you
knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and
I'm having problems finding one? Thanks a lot!
جمعه 11 آبان 1397 02:49 ب.ظ
Descargar facebook
I was recommended this website by my cousin. I
am not sure whether this post is written by him as no
one else know such detailed about my problem. You're
incredible! Thanks! Descargar facebook
جمعه 11 آبان 1397 12:33 ب.ظ
Hi there! This article couldn't be written much better!
Going through this article reminds me of my previous roommate!

He always kept talking about this. I will send this post to him.
Fairly certain he will have a good read. I appreciate you for sharing!
پنجشنبه 3 آبان 1397 04:54 ب.ظ
Simply desire to say your article is as astounding.

The clearness in your publish is just spectacular and i
can think you are an expert in this subject. Fine with your permission let me to snatch your feed to stay up to
date with coming near near post. Thank you one
million and please keep up the rewarding work.
پنجشنبه 3 آبان 1397 01:37 ق.ظ
I am truly pleased to glance at this web site
posts which contains lots of helpful facts, thanks
for providing these kinds of information.
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:48 ب.ظ
This article will assist the internet visitors for creating new web
site or even a blog from start to end.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :