دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :


قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار
مطالب اخیر
نویسندگان


خانواده نخستین نهاد اجتماعی است که فرد در آن پا به عرصه زندگی میگذارد و اولین پایه های تعلیم و تربیت در آن گذرانده می شود. وجود محبت و عاطفه در خانواده رمز سعادت و خوشبختی انسان است و کلید بسیاری از مشکلات و راه جلب احترام و رعایت حقوق دیگران است. عاطفه، عشق و محبت به فرزندان میتواند اراده متزلزل و روح آشفته آنان را درمان کند و آنان را به زندگی سعادتمند و موفق امیدوار سازد. لذا برای تربیت و پرورش درست فرزندان باید محیطی ایجاد کرد که در آن درگیری و اختلافی وجد نداشته باشد. محبت و صداقت، ایمان و عشق به خوبی ها، صمیمیت، وحدت و اتحاد، می توانند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد. امام باقر(ع) می فرمایند: «حفظ اطفال از خطرات و انحراف ها در صلاحیت و شایستگی (وظیفه) پدران آنهاست». نقش خانواده در رشد فرزندان بسیار موثر است و منبع اصلی انتقال مهارت هاست. به بیان ویکتور هوگو : «آینده کودکان، بسته به تربیت پدر و مادر است».

می دانیم که آموزش و پرورش هر کشوری، مهم ترین و موثرترین نقش را در پرورش و رشد شخصیت نوجوانان و جوانان برعهده دارد. ضرورت توجه به رشد شخصیت آدمی و اهمیت پرورش تن و روان دانش آموزان، موجب شده است که این مسئله مهم به عنوان یکی از کارکرد های اساسی نظام آموزش و پرورش به حساب آید و در صورتی اهداف عالی آموزش و پرورش تحقق می یابد که هماهنگی با دیگر نهادهای اجتماعی از جمله «خانواده» وجود داشته باشد. در بررسی های بعمل آمده چنین مشخص گردیده است که کودکان در سنین مدرسه، دست کم یک سوم از زمان خود را بیرون از منزل و در محیط های آموزشی سپری می کنند. این مدت زمان نسبتا زیاد گاهی این تصور را در والدین ایجاد می کند که یک نهاد اجتماعی دیگر وارد کار شده است تا به کاهش حجم مسئولیت های والدین کمک کند. آنها از این به بعد در درجه اول کارکنان مدرسه را در قبال وضعیت درسی و تربیتی فرزندانشان پاسخگو می دانند. این تصور اگرچه امروزه بین والدین ایرانی بسیار شایع شده است اما چندان درست به نظر نمیرسد.[1] اولین پیامد این روند، پرورش یافتن فرزندانی است که هرگز دنیای پدر و مادر خود را درک نکرده و پدر و مادر هم نسبت به آرمان، آرزوها و آموخته های ذهنی کودک خود نیز بسیار بیگانه هستند. در دنیای امروز، بخش قابل توجهی والدین، شاغل هستند. بنابراین طبیعی است که نتوانند زمان زیادی برای فرزند خود صرف کنند؛ لذا، آنها تلاش میکنند تا با ثبت نام فرزند خود در یک «مرکز آموزشی خوب و ایده آل» از مهدکودک گرفته تا دبیرستان- این خلأ را پر نمایند. آنها وظیفه آموزش «مسئولیت پذیری»، «اجتماعی شدن»، «تربیت اخلاقی یافتن» و بسیاری امور دیگر در رابطه با فرزند خود را، با کمال میل به مدرسه می سپارند. این درحالی است که امروزه با پدیده ی نوظهور مواجهیم و آن هم، سپردن نوزادان و کودکان زیر 5 سال، به مراکز آموزشی عمومی است.
جدول زیر، گویای بخشی از این «بحران تربیتی» در جامعه کنونی ماست.
مقطع تحصیلی دبستان راهنمایی دبیرستان
ساعت حضور در مدرسه 7 صبح 7 صبح 7 صبح
ساعت خروج از مدرسه 1 بعد از ظهر 2 بعد از ظهر 2 بعد از ظهر
استراحت در روز 2 ساعت 1 ساعت 1 ساعت
تکالیف در روز 2 ساعت 4 ساعت 5 ساعت
شام 1 ساعت 1 ساعت 1 ساعت
ساعت خواب ساعت 22 ساعت24 ساعت 24
ساعاتی که با خانواده میگذرانند 4 ساعت 4 ساعت 3 ساعت


همانطور که می بینیم، دانش آموزان در طول شبانه روز تنها 4 ساعت زمان مفید برای با خانواده بودن، دارند و نزدیک به 3 برابر این زمان را در مدرسه و فعالیتهای مرتبط به آن، سپری می کنند. حال جای این سوال باقی است که چگونه در طی این 4 ساعت می توان به پرورش و تربیت مطلوب فرزند خود، پرداخت؟
کارشناسان معتقدند، بهترین سن برای گذاشتن کودکان به مهد سن 4 سالگی است. البته بعضی از 5 یا 6 سالگی به مهد و پیش دبستانی می روند.
2263800 = 60دقیقه × روز11 × 245 روز × 14سال
مجموع زمانی که در طول 14 سال، فرزند در اختیار مراکز آموزشی است
7358400 = 60 × 24 × 365 × 14
کل دقایق عمر در این 14 سال
2146200 = 60 × 7 × 365 × 14
زمان (دقایق) خواب دانش آموز
3565800 = 7358400 - 1646400 + 2146200
در این 14 سال فرزندان تنها 3565800 دقیقه وقت آزاد دارند که برخی از آنها بخشی از این زمان را با کلاسهای فوق برنامه پر می کنند . والدین کجا قرار دارند ؟
از سوی دیگر، نگاهی به «انتظارات مدارس از والدیین» در نوع تعامل والدین با مدرسه و وضعیت آموزشی فرزندانشان، مهم و ضروری است. داستان همیشگی «کمک به مدرسه»، اگرچه سعی می شود كمرنگ شود، ولی همچنان ادامه دارد. در دهه اخیر بنابه دلایلی، شرایطی به وجود آمده كه مدارس خواسته یا ناخواسته، تلاش داشته اند كه نشان دهند اگر والدین را به مدرسه دعوت می كنند برای كاری غیر از پول گرفتن است. اما در نهایت چه در ثبت نام و چه در ایام سال تحصیلی، در مدارس دولتی و گاهی هم در مدارس غیرانتفاعی، فراخوان هایی برای پول گرفتن وجود دارد. دعوا سر پول و قصه كمبودهای مدرسه، نیاز به تعمیرات، ضرورت مشاركت والدین و غیره، هنوز هم سریالی ادامه دار است. این مسئله سبب گردیده تا با روندی روبه افزایش، از عدم ارتباط والدین با مدارس و دورشدن هر چه بیشتر نهاد «آموزش» و «خانواده» از یکدیگر باشیم. این نوع ارتباط و تعامل ناکارآمد، به شکلهای دیگری نیز بروز کرده است. توقع كمك والدین به فرزندشان در امور تحصیلی با اندك تفاوت هایی در دوره های تحصیلی وجود دارد. اگر در دوره ابتدایی توقع می رود كه والدین به طور مستقیم با دیكته گفتن و تمرین ریاضی به فرزندشان كمك كنند در دوره های بالاتر موضوع به صورت غیرمستقیم به معلم خصوصی و آموزشگاه می رسد. انتظار كمك و نظارت تحصیلی والدین در دوره های راهنمایی و متوسطه، یكی از نكات مبهم و عجیب نظام آموزش و پرورش است. برای دانش آموز دوم دبیرستانی كه در فیزیك یا شیمی دچار افت شده است از والدین انتظار چه كمكی غیر از گرفتن معلم خصوصی یا ثبت نام در آموزشگاه می رود؟ معلمان و عوامل مدرسه فقط می خواهند به والدین ثابت كنند كه فرزندشان نیاز به كمك درسی دارد اما چه كاری از والدین ساخته است؟ نكته مهم در اینجا، انتظار همکاری والدین با مدرسه در امر آموزشهای تخصّصی است، که اساسا نادرست است. مدارس سعی دارند تا بخشی از وظایف آموزشی خود را به خانه، منتقل کنند و از طرف دیگر، وظایف پرورشی دانش آموزان را بطور کامل انجام می دهند! این رویه ای است كه در طول 2 دهه اخیر بشدت در کشور فراگیر شده است که روندی نابجا و غیراصولی است. اساساً دانش آموز باید بیش از هركسی در امور درسی خود پاسخگو باشد و معلم نیز مرجع رسیدگی به موضوع است. اما شریك ساختن والدین در هر دو وجه این قضیه، یك بدعت آموزشی نادرست و انحراف تربیتی است. وظیفه عمده والدین تامین شرایط مناسب برای درس خواندن فرزندان شان است و انجام وظیفه پرورش و تربیت فردی فرزندانشان است؛ نه ورود به حیطه آموزشهای تخصّصی فیزیک، شیمی، ریاضی، عربی، زبان و ... در چنین وضعیتی که مدارس بیشتر زمان دانش آموزان را در اختیار دارند (از کلاسهای در سال تحصیلی گرفته تا کلاسهای تابستانی) و والدین هم اکثر وظایف تربیتی خود را به مدارس سپرده اند، مدرسه نقش بسیار پررنگی در زندگی نوجوانان و تربیت فکری و روحی آنها می یابد. حال سوال اینجاست که مدارس ما چقدر کار تخصصی در زمینه مشاوره و حل مشکلات دانش آموزان انجام می دهند؟ مدارس تا چه اندازه با والدین در مورد دانش آموزان مشورت می کنند و از آنها کمک می خواهند؟
متأسفانه بررسی وضعیت نقش و وظایف 2 نهاد «آموزش و پرورش» و «خانواده» در آموزش تخصّصی و تربیت فردی و اجتماعی کودکان و نوجوانان، نشان دهنده ی مشکلات پیچیده و متعددی است. همانطور که گفته شد، از یکسو والدین خیال خود را از بابت آموزش فرزندانشان راحت کرده و با اطمینان کامل آنها را تماماً به مدارس سپرده اند و از سوی دیگر، مدارس در انجام کامل و کارآمد وظایف آموزشی خود با نقصان مواجه بوده و والدین را درگیر فرآیند آموزشی دانش آموزان می کنند؛ و این امر سبب می گردد تا اندک زمانی را که بعضاً والدین برای تربیت فرزندانشان اختصاص میدهند، صرف برطرف کردن مشکلات آموزشی فرزندان شود و خانواده ها بصورت کامل، از وظایف تربیتی و پرورشی خود در قبال فرزندانشان، بازبمانند. در گفتگوهای انجام شده با چند از والدین دانش آموزان، همگی به این نکته اذعان داشته اند که «چون فرزندم بیشتر زمان خود را در مدرسه با دوستان خود می گذراند، از طرفی دوستان او را نمی شناسم و دیگر کنترلی رویش ندارم». این مسأله، بخشی از ناهماهنگیهای میان سیستم آموزشی و خانواده هاست که موجبات بسیاری از بحران تربیتی و اخلاقی بعدی را در جامعه و خانواده ها، ایجاد می کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات