تبلیغات
دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی - تشریح رتبه بندی جدید فرهنگیان/ میزان افزایش حقوق معلمان
 
دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :


قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار
مطالب اخیر
نویسندگان

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، مرحله جدید طرح رتبه بندی فرهنگیان را تشریح کرد.

احمد عابدینی در گفتگو با خبرنگار مهر آخرین وضعیت تدوین نظام رتبه بندی فرهنگیان و صلاحیت حرفه ای را تشریح کرد و گفت: یکی از نظام های فرعی ۱۴ گانه سند تحول بنیادین موضوع نظام رتبه بندی است. در کنار این نظام، نظام سنجش و صلاحیت حرفه ای نیز وجود دارد که مکمل یکدیگر هستند.

تعجیل در اجرای مرحله اول رتبه بندی فرهنگیان

نظام رتبه بندی ۲ سال قبل اجرا شد که از نظر ما اجرای آن با تعجیل بوده است و رتبه بندی مورد نظر سند تحول بنیادین نبود. به نوعی اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری صورت گرفت وی افزود: نظام رتبه بندی ۲ سال قبل اجرا شد که از نظر ما اجرای آن با تعجیل بوده است و رتبه بندی مورد نظر سند تحول بنیادین نبود. به نوعی اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری صورت گرفت.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بیان کرد: در همین ارتباط دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش ۹ کارگروه تشکیل دادند که یکی از کارگروه ها مربوط به رتبه بندی و دیگری نظام معلمی بود که مسئولیت آن برعهده بنده است. 

عابدینی ادامه داد: نظام معلمی تدوین شده است و به صورت لایحه به دولت ارائه داده خواهد شد و نظام رتبه بندی مراحل نهایی خود را طی می کند.

وی با اشاره به تفاوت این نظام رتبه بندی با رتبه بندی که در سالهای گذشته اجرا شده است، طرح رتبه بندی را در کنار سنجش صلاحیت مورد توجه قرار دادیم و تمام تلاش بر این بود تا محتواها مبتنی بر مفاهیم و راهکارهای سند تحول بنیادین باشدتصریح کرد: به صورت کارشناسی ابعاد مختلف موضوع را مورد توجه قرار دادیم. یکی از موضوعات شاخص ها و معیارهای ارزیابی بود که از میان ۴۰۰ ویژگی و شاخص ها از طریق روش غربالگری  ۱۲ شاخص اصلی و زیرشاخص را انتخاب کردیم.  معیارهایی که در حد مطلوب بود برای ما مشخص شد.

عابدینی بیان کرد: در تدوین نظام رتبه بندی به ابعاد مختلف توجه کردیم برای نمونه می توان به  نظام مالی اشاره کرد که فرهنگیان در قبال ارتقا یک رتبه از چه میزان حقوق دریافتی بهره مند خواهند شد.آخرین موضوع نیز نظام سنجش، ارزیابی و پایش بود که مورد توجه قرار گرفت.

نظام سنجش صلاحیت مکمل نظام رتبه بندی است

طرح رتبه بندی را در کنار سنجش صلاحیت مورد توجه قرار دادیم و تمام تلاش بر این بود تا محتواها مبتنی بر مفاهیم و راهکارهای سند تحول بنیادین باشد معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اظهار داشت: طرح رتبه بندی را در کنار سنجش صلاحیت مورد توجه قرار دادیم و تمام تلاش بر این بود تا محتواها مبتنی بر مفاهیم و راهکارهای سند تحول بنیادین باشد.

وی یادآور شد: البته در سند بنیادین به مسائل اجرا، شاخص ها و معیارها پرداخته نشده است، وظیفه ما این بود که بیشتر از تعریف به اصول و ارزشها بپردازیم به این معنا که معلم واجد صلاحیت به چه کسی گفته می‌شود.

ضروت وجود نظام امتیازی 

عابدینی ادامه داد: همه اعمال، رفتار و اقدامات ما در رتبه بندی بر صلاحیت معلم است و هر آنچه که می تواند کسب کند. از نظر ما باید نظامی مطرح شود که وجه تمیز داشته باشد. در حال حاضر نظام ما توزیع مساوی حقوق و مزایا است در صورتی که معیار رتبه بندی را نظام امتیازی قرار دادیم. هر کسی در نظام تعلیم و تربیت تلاش کند دیده می‌شود.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: هر کسی در نظام تعلیم و تربیت تلاش کند از مزایا حقوق و تسهیلات بیشتر برخوردار خواهد شد. به عبارتی دیگر وجه تمیز میان نیروی با انگیزه و بی انگیزه وجود خواهد داشت.

رتبه بندی فرهنگیان از ۱ تا ۵

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه ۵ رتبه را در طرح رتبه بندی معلمان پیش بینی کرده ایم، اظهار داشت: نظام رتبه بندی فرهنگیان از ۵ تا ۱ است. هر کسی وارد آموزش و پرورش می‌شود باید در ابتدا ۵سال خدمت کند و عملکرد موفق داشته باشد و اگر مستنداتی از شاخص های ما داشته باشد رتبه پنجم را خواهد گرفت و به ترتیب با گرفتن شاخص های این نظام ضمن حفظ کردن صلاحیت های رتبه قبل به رتبه های بالاتر می آید و بهترین رتبه ما، یک است.

افزایش میلیونی حقوق فرهنگی در رتبه بندی

وی با اشاره به دریافتی هایی که فرهنگیان بر اساس این نظام دریافت خواهند کرد، تصریح کرد: پیش بینی کرده ایم تا به دریافتی های موجود فرهنگیان دست نزنیم و آن محفوظ بماند. نظام رتبه بندی را بر مبنای فوق العاده شغل و قرارداد، قرار داده ایم. به عبارتی فردی که رتبه پنجم را پیش بینی کرده ایم تا به دریافتی های موجود فرهنگیان دست نزنیم و آن محفوظ بماند و نظام رتبه بندی را بر مبنای فوق العاده شغل و قرارداد، قرار داده ایمکسب می کند افزایش حقوقش یک سوم حقوق دریافتی آن فرد است و فردی که رتبه یک را می آورد به اندازه حقوقی که می گیرد افزایش حقوق خواهد داشت. همچنین به جز افزایش حقوق تسهیلاتی را نیز در این طرح پیشنهاد داده ایم که کمتر از بحث حقوق نیست. تسهیلاتی همانند  بسترسازی برای ادامه تحصیل فرهنگیان، استفاده رایگان از فضاهای موجود آموزش و پرورش و برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت است.

فرایند تصویب نظام رتبه بندی

عابدینی با اشاره به فرایند تصویب نظام رتبه بندی بیان کرد: اولین مرحله در کارگروه موضوعی طرح و تدوین شد و بررسی ها را انجام دادیم تا مراحل نهایی را سپری کند. در کمیسیون منابع انسانی شورای عالی آموزش و پرورش نیز این نظام بررسی شد که نیمی از آن به تصویب رسیده است. پس از تصویب نهایی شورای عالی این طرح به هیئت دولت ارائه خواهد شد و دولت نیز به دلیل وجود بار مالی این لایحه را به مجلس ارائه می کند تا به تصویب برسد.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تاکید کرد: مجلس شورای اسلامیتنها مرجعی است که می تواند منابع مالی را پیش بینی کند به همین دلیل باید این  طرح در مجلس بررسی شود.

وی یادآور شد: الگوی تدوین نظام رتبه بندی ما صلاحیت محور است و بر اساس شایستگی قرار گرفته است.

گروه های مشمول رتبه بندی فرهنگیان

عابدینی با اشاره به گروه هایی که در نظام تعلیم و تربیت وجود دارد  گفت: ما ۴ گروه را در نظام رتبه بندی قرار داده ایم. یک گروه که تحت عنوان معلم هستند که در سر کلاس تدریس می کنند. 
گروه دوم کارکنان آموزشی هستند؛ افرادی که در مدرسه عنوان مدیر، مشاور و معلم پرورشی فعالیت می کنند. گروه سوم افرادی هستند که در حوزه ستادی و اداری مشغول بکارند و گروه چهارم نیز صرفا به صورت اداری استخدام شده اند که نیروهای خدماتی هستند و در رتبه بندی قرار نمی گیرند. باید نظام ارتقا گروه چهارم جدا دیده شود اما سه گروه اول بر اساس شاخص ها رتبه کسب خواهند کرد.

وی یادآور شد: اگر فردی مسئولیت بالاتری داشته باشد بدون در نظر گرفتن شاخص ها نمی تواند رتبه بالاتری نیز دریافت کند. صرفا صلاحیت آن فرد اهمیت دارد. 

شاخص های رتبه بندی فرهنگیان

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بیان کرد: برای نمونه شاخص های ما در رتبه بندی  آراستگی و پوشش معلم، مقاله نویسی، تالیف کتاب، رتبه آوری در سطح ملی و بین المللی، تسلط به زبانهای خارجی، فعالیت در مناطق خاص به صورت داوطلبانه، فعالیت در طراحی و تولید مواد آموزشی، اختراع، داشتن دانش حرفه ای و توانمندی، اخلاق حرفه ای، مهارت یاددهی، مرجع بودن علمی، مشارکت در مدرسه، بهداشت جسمی و روانی و ارتباط رشته تحصیلی است.

وی بیان کرد: به نظام رتبه بندی تخصصی نگریسته ایم. نباید آن را ساده تصور کنیم که با چندین شاخص ساده می توانیم اجرا کنیم. اجرای دقیق رتبه بندی در بسیاری از ابعاد تاثیرگذار است چرا که یکی از مبنای تحول ورود به عرصه منابع انسانی است.

عابدینی تصریح کرد: باید تلاش کنیم معلمان واجد صلاحیت جذب کنیم و همچنین به صلاحیت و تجربه آنان نیز کمک کنیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 1 شهریور 1398 01:27 ب.ظ
Hi there, after reading this amazing paragraph i am too cheerful
to share my familiarity here with colleagues.
چهارشنبه 30 مرداد 1398 01:25 ب.ظ
Hi there! I could have sworn I've been to your blog before but after looking
at many of the articles I realized it's new to me. Regardless, I'm certainly happy I found it and I'll
be bookmarking it and checking back regularly!
سه شنبه 29 مرداد 1398 04:18 ب.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I to find this matter to be really one thing that I believe I would never understand.
It seems too complex and extremely vast for me.
I'm looking forward for your next submit, I will try to get
the cling of it!
دوشنبه 28 مرداد 1398 03:55 ب.ظ
I really like it when individuals get together and share views.

Great website, stick with it!
شنبه 26 مرداد 1398 09:58 ق.ظ
Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?
جمعه 25 مرداد 1398 07:49 ق.ظ
I will right away take hold of your rss as I can not in finding your
email subscription link or newsletter service.
Do you have any? Kindly permit me recognize in order that I may subscribe.
Thanks.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 05:38 ب.ظ
What's up to all, how is all, I think every one is getting more from this web page,
and your views are pleasant designed for new people.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 12:11 ب.ظ
Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
form? I'm using the same blog platform as yours and I'm
having trouble finding one? Thanks a lot!
پنجشنبه 10 مرداد 1398 07:22 ق.ظ
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
plenty of fish natalielise
چهارشنبه 9 مرداد 1398 02:37 ب.ظ
We stumbled over here coming from a different
web address and thought I might as well check things out.
I like what I see so i am just following you. Look forward to looking
into your web page yet again.
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:47 ب.ظ
Just wish to say your article is as surprising. The clarity
in your post is simply great and i could assume you are an expert on this subject.
Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with
forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:10 ب.ظ
For most recent information you have to pay a quick visit
world wide web and on world-wide-web I found this web page
as a most excellent web page for newest updates.
شنبه 18 خرداد 1398 02:41 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
I'm trying to figure out if its a problem on my end or if
it's the blog. Any feed-back would be greatly
appreciated.
پنجشنبه 16 خرداد 1398 12:55 ق.ظ
Great beat ! I would like to apprentice while you amend
your website, how can i subscribe for a blog website? The account
aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of
this your broadcast provided bright clear concept
چهارشنبه 15 خرداد 1398 09:57 ق.ظ
I am extremely impressed along with your writing abilities and also with
the structure in your weblog. Is this a paid topic
or did you customize it your self? Anyway stay up the excellent high quality
writing, it's rare to peer a nice weblog like this one nowadays..
دوشنبه 13 خرداد 1398 06:50 ق.ظ
We are a group of volunteers and starting a new scheme
in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You've done an impressive job and our whole community will be grateful
to you.
شنبه 11 خرداد 1398 11:38 ب.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of
this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get
that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal.

I must say you have done a excellent job with this.

In addition, the blog loads very fast for me on Opera. Exceptional Blog!
پنجشنبه 9 خرداد 1398 11:08 ب.ظ
I'm impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's both educative and interesting, and without a doubt, you have
hit the nail on the head. The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about.
Now i'm very happy I found this during my hunt for something concerning this.
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 06:19 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my web site thus
i came to “return the favor”.I am attempting to find things to
improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 02:29 ق.ظ
This is my first time go to see at here and i am in fact happy to read everthing at one
place.
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 11:55 ب.ظ
Greetings I am so grateful I found your blog, I really
found you by accident, while I was searching on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like
to say thanks a lot for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse it all at
the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time
I will be back to read a great deal more, Please
do keep up the great job.
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 09:40 ب.ظ
Very good post! We will be linking to this great article
on our website. Keep up the great writing.
جمعه 13 اردیبهشت 1398 06:20 ب.ظ
What's up, the whole thing is going sound here and ofcourse
every one is sharing information, that's actually good,
keep up writing.
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 01:45 ب.ظ
When I initially commented I appear to have clicked
the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with
the same comment. There has to be a way you can remove me from
that service? Thanks a lot!
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 08:37 ب.ظ
Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites?
I have a blog based on the same subjects you discuss and would love
to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work.
If you're even remotely interested, feel free to shoot
me an e-mail.
شنبه 24 فروردین 1398 12:34 ق.ظ
Thanks for ɑny othewr magnificent post. The pⅼace else mmay anybоdy
get tһat kіnd of information іn ѕuch an ideal manner оf writing?
I have а presentation subsequent ᴡeek, and I'm
on the search forr suсh infоrmation.
شنبه 24 فروردین 1398 12:02 ق.ظ
I really like what you guys tend t᧐ be ᥙp too.

Τhis sort of clever ᴡork аnd coverage! Keep
up tһe terrific ԝorks guys I'νe incorporated ү᧐u guts
to my oown blogroll.
جمعه 23 فروردین 1398 11:46 ب.ظ
This post will help the internet people fߋr
building uр neew blog оr eѵen a weblog from start to
end.
جمعه 23 فروردین 1398 11:15 ق.ظ
Hey theгe, You һave done an incredible job. I will defіnitely digg іt and personally
recommend too my friends. І am confident tһey'll be benefited fгom thіs web site.
چهارشنبه 21 فروردین 1398 12:57 ق.ظ
Ahaa, itѕ goood diuscussion ɑbout thіs article ɑt this place аt thіs webpage, І
havе read all tһat, so at this time me ɑlso commenting аt this pⅼace.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :