تبلیغات
دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی - بازار کار رشته روانشناسی
 
دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :


قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار
مطالب اخیر
نویسندگان
دوشنبه 26 تیر 1396 :: نویسنده :

در دوره‌های تحصیلی روان‌شناسی دو هدف عمده مطرح است: اول، هدف اختصاصی، به منظور تربیت افرادی که مفاهیم و اصول نظری و عملی روش های پژوهش در این علم را فرا گرفته و حداقل مهارت های حرفه‌ای را در یکی از شاخه‌های روان‌شناسی عمومی، استثنایی و بالینی که در ایران کاربرد فراوان دارد، به دست آورند. دوم، هدف عمومی، بدین منظور که دانشجویان رشته‌های مختلف را با اصول نظریات، مفاهیم و روش های علم روان‌شناسی آشنا نماید.
روان شناسی طی تاریخچه کوتاه خود به گونه های متفاوتی تعریف شده است. نخستین دسته از روان شناسان حوزه کار خود را مطالعه فعالیت ذهنی می دانستند. با توسعه رفتارگرایی در آغاز قرن حاضر و تأکید آن بر مطالعه انحصاری پدیده های قابل اندازه گیری عینی، روان شناسی به عنوان بررسی رفتار تعریف شد. این تعریف معمولاً هم شامل مطالعه رفتار حیوان ها بود و هم رفتار انسان ها، با این فرض که اطلاعات حاصل از آزمایش با حیوان ها قابل تعمیم به انسان ها است. اما با توسعه روان شناسیپدیدار شناختی و روان شناسی شناختی، بار دیگر به تعریف قبلی رسیده ایم و در حال حاضر در تعاریف روان شناسی، هم به رفتار اشاره می شود و هم به فرآیندهای ذهنی و از نظر ما روانشناسی مطالعه علمی رفتار و فرآیندهای روانی می باشد. چون در این تعریف، روان شناسی هم به مطالعه عینی رفتار قابل مشاهده می پردازد و هم به فهم و درک فرآیندهای ذهنی که مستقیماً قابل مشاهده نیست و بر اساس داده های رفتاری و زیست شناختی قابل استنباط است، توجه دارد.

 
توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
ریاضی خوب و آمار قوی از ملزومات این رشته است چون آمار یکی از سنگ بناهای
روان‌شناسی است و همچنین زبان انگلیسی قوی ، زیرا ما به زبان فارسی کتاب‌های روان‌شناسی زیادی نداریم. متأسفانه اکثر دروس اختصاصی آزمون علوم انسانی برای رشته روان شناسی هیچ ارتباطی با درس های دانشگاهی این رشته ندارد و نمی توان گفت که اگر داوطلبی در این آزمون رتبه خوبی به دست بیاورد، در دانشگاه نیز دانشجوی موفقی خواهد شد. البته خوشبختانه در چند سال اخیر داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی نیز مجاز به انتخاب گرایش روانشناسی بالینی هستند و این باعث بالا رفتن کیفی کلاس های دانشگاهی رشته روانشناسی شده است، چون زیست شناسی و شیمی در این رشته اهمیت بسیاری دارد و باید پایه علوم زیستی دانشجوی این رشته قوی باشد. از سوی دیگر آمار و ریاضی در این رشته کاربرد وسیعی دارد و متأسفانه پایه ریاضی دانش آموزان رشته علوم انسانی تا حدودی ضعیف است و در دانشگاه نمی توانند کارهای آماری این رشته را به خوبی انجام دهند و بالاخره در آزمون این رشته باید زبان انگلیسی ضریب بالایی داشته باشد. زیرا ما به زبان فارسی تعداد زیادی کتاب روان شناسی نداریم و دانشجو لازم است که به کتب مرجع این رشته که به زبان اصلی است مراجعه کند تا بتواند به مطالب جدید این علم دسترسی داشته باشد.
دانشجوی این رشته باید نسبت به اطراف خود و جامعه خود دید عمیقی داشته باشد تا بتواند ظرافت‌های رفتاری افراد را درک کرده و در نهایت به ویژگی‌های روانی افراد پی ببرد.

 
معرفی گرایش‌های مقطع کارشناسی
1- گرایش بالینی
2- آموزش کودکان استثنایی
3- صنعتی ، سازمانی
4- عمومی
هر چند که ظاهراً گرایش های مختلف
روان شناسی در مقطع کارشناسی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند اما اگر بخواهیم هر یک از حوزه های فوق را معرفی کنیم، باید بگوییم که:
روان شناسی بالینی خدمات تشخیصی و درمانی (روان درمانی) را به افرادی که دچار رفتارهای نابهنجاری مثل افسردگی، اضطراب، وسواس و غیره هستند، ارائه می دهد که این خدمات در سه زمینه تشخیص، درمان و پیشنهاد روش هایی برای پیشگیری از معضلات و ناهنجاری های رفتاری ارائه می شود. روان شناسی بالینی را امروزه علم بهزیستی می نامند. چون این حوزه از روانشناسی به انسان یاد می دهد که چگونه فرض های غلط و ناکارآمد را در ذهن خود تصریح کرده و در نهایت زندگی خوب و مناسبی داشته باشد. به همین دلیل برخلاف تصور عامه این رشته با روان شناسی تفاوت بسیاری دارد. چون روان پزشکی به شیمی درمانی می پردازد و یک روان پزشک اجازه تجویز دارو را دارد اما یک روان شناس بالینی دارو تجویز نمی کند بلکه به ریشه یابی علت بیماری های روانی می پردازد و به روش رفتار درمانی، بیمار را معالجه می کند مگر در مراحل حاد بیماری که در این صورت بیمار باید به روانپزشک مراجعه کند.
روان شناسی بالینی اصول روانشناختی را در امر تشخیص و درمان مشکلات عاطفی و رفتاری به کار می برد.
روان شناسی صنعتی و سازمانی نیز یافته های روان شناسی را در صنعت به کار می برد یعنی درباره این که محیط کار باید چگونه باشد تا بهترین بازدهی را داشته باشد و یا چه متغیرهایی در ارتباط بین کارفرما و کارگر مؤثر است و چه عواملی باعث عدم تفاهم بین کارفرما و کارگر می شود، مطالعه می کند. روان شناسی صنعتی و سازمانی به گزینش افراد متناسبی برای یک شغل و پرورش برنامه های آموزشی شغلی می پردازد و در آن دسته از تصمیم گیری های مدیریت که با روحیه کاری کارکنان ارتباط دارد، شرکت می کند.
روان شناسی عمومی نیز به مطالعه کلیات روان شناسی می پردازد. البته باید توجه داشت که عنوان گرایش برای روان شناسی عمومی بی معنا است چون ما تخصصی به نام روان شناسی عمومی نداریم.
روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی کاربرد یافته های
روان شناسی در رابطه با کودکان استثنایی (تیزهوشان و معلولین جسمانی) است، یعنی یک روان شناس آموزش کودکان استثنایی بررسی می کند که چگونه یادگیری یا حافظه کار خود را بهتر انجام می دهد؟ و یا کارکرد حافظه درباره کودکان استثنایی چگونه است؟
در مورد تفاوت دو رشته روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی و علوم تربیتی گرایش آموزش و پرورش کودکان استثنایی، باید گفت: بررسی این که کودکان استثنایی (کند ذهن یا باهوش) چه مطالبی را باید بیاموزند به علوم تربیتی باز می گردد. اما این که ذهن این گروه از کودکان چه توانایی هایی را دارند و حافظه و یادگیری آنها در چه حدی است به روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی ارتباط دارد. ولی در کل بین این دو رشته نقاط اشتراک فراوانی وجود دارد.
وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
در
دوره کارشناسی ارشد 4 شاخه بالینی ، عمومی ، تربیتی و استثنایی وجود دارد که همین 4 گرایش در دوره دکترا نیز تدریس می‌شوند.

 
آینده شغلی و بازار کار
– مراحل رشد و تحول ذهنی و حرکتی کودکان چگونه است؟
چگونه می توان از پیدایش بیماری های روانی پیشگیری کرد؟
– کدام شرایط خانوادگی و اجتماعی مشوق پرخاش گری، از خودبیگانگی و بزهکاری است؟
– بهترین شیوه درمان سیگار کشیدن یا چاقی کدام است؟
– چه شرایط و ابزاری را برای مأموران برج مراقبت فرودگاه باید فراهم نمود تا خطای آنان به حداقل برسد؟
– شکل و الگوی معماری منازل، ادارات و کارخانه ها چه اثری در بهداشت روانی افراد دارد؟
– چگونه می توان بازدهی و کارایی کارگران و کارمندان را افزایش داد؟
هر یک از سؤال های فوق به یکی از شاخه های علم
روان شناسی باز می گردد. در واقع، امروزه روان شناسی با همه جنبه های زندگی ما ارتباط داردو هر اندازه که جامعه پیچیده تر شود، روانشناسی نیز نقش مهمتری در حل مسائل آدمی بر عهده می گیرد. تا جایی که امروزه ما با حوزه های تخصصی جدیدی مثل روان شناسی مهندسی، روان شناسی محیطی، روان شناسی قانونی و روان شناسی کامپیوتر روبه رو هستیم. و این به معنای فرصت های شغلی متنوع و گسترده برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری است که می توانند به طور تخصصی در یکی از شاخه های این علم فعالیت کنند. البته در کشور ما بسیاری از حوزه های تخصصی روان شناسی ناشناخته باقی مانده اند و حتی حوزه های معروف و شناخته شده روان شناسی مثل روان شناسی بالینی، روان شناسی تربیتی، روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی نیز جایگاه واقعی خود را در جامعه ما ندارند چرا که مؤسسات دولتی و خصوصی از نقش متخصصان روان شناسی در پیشبرد کارها اطلاعی ندارند.
اما با این وجود به گفته کارشناسان این رشته، آینده روان شناسی در کشور ما روشن و امیدبخش است و فارغ التحصیلان این رشته باید آینده خود را در فردا ببینند. چون کشور ما یکی از کشورهای در حال توسعه است و بدون بهره گیری از شاخه های مختلف روانشناسی نمی تواند توسعه همه جانبه داشته باشد.
از سوی دیگر کشور ما، کشور جوانی است و امروزه یکی از دغدغه های خانواده ها حفظ بهداشت روانی و بالا بردن سطح دانش فرزندان شان می باشد که این دو مهم نیز به یاری شاخه های مختلف روان شناسی از جمله روان شناسی رشد و روان شناسی تربیتی امکان پذیر است.
آنچه گفتیم در مورد فرصت های شغلی موجود برای فارغ التحصیلان این رشته در آینده است. اما امروزه نیز فارغ التحصیلان این رشته در درجه اول جذب آموزش و پرورش می شوند و یا در شرکت ها و سازمان ها به عنوان کارشناس روان شناسی فعالیت می کنند و عده ای نیز به عنوان دستیار متخصص روان شناسی بالینی و یا روان پزشک مشغول به کار هستند.

 

دوره های آموزشی:

دوره آموزشی روانشناسی عمومی
روانشناسی یکی از شاخه های علوم انسانی است و دوره کارشناسی روانشناسی یکی از دوره های آموزشی در نظام آموزش عالی است و دو هدف عمده از تشکیل این دوره مورد نظر است.

۱-۱- هدف اختصاصی: هدف دوره کارشناسی روانشناسی تربیت افرادی است که مفاهیم و اصول نظری و عملی روشهای پژوهش در این علم را فراگرفته وحداقل مهارتهای حرفه ای را در یکی از شاخه های روانشناسی عمومی و کودکان استثنائی و گرایش بالینی را که در کشورما ایران دارای کاربرد فراوان است بدست آورند.
۲-۱- هدف عمومی: چون این دوره جرئی از نظام آموزش عالی است و این رشته به دروس دیگر به ویژه دروس تربیتی وابستگی نزدیک دارد، آشنا کردن دانشجویان رشته های مختلف بااصول نظریات و مفاهیم و روشهای علم و روانشناسی نیز مورد نظر و هدف عمومی این دوره آموزشی است لذا برنامه و دروس آن طوری تنظیم شده است که علاوه بر جنبه آموزش عمومی بهتر است جزئی از برنامه اختصاصی گروهها و دانشکده های مختلف قرار گیرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 2 شهریور 1398 11:33 ق.ظ
I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself?

Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 05:56 ب.ظ
I think that everything said was very logical. But, think about this,
what if you composed a catchier post title? I am not saying your
content isn't good., however suppose you added something that grabbed people's attention? I mean دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
- بازار کار رشته روانشناسی is a little plain. You might glance at Yahoo's front page and see how they create news headlines to grab viewers to open the links.
You might add a video or a related picture or two to get
people interested about everything've written. Just my opinion, it could bring your posts a
little livelier.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 12:36 ق.ظ
I delight in, result in I discovered exactly what I was taking a look for.
You have ended my four day long hunt! God Bless
you man. Have a nice day. Bye
پنجشنبه 3 مرداد 1398 03:44 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and I
find It truly useful & it helped me out much.
I hope to give something back and help others like you aided me.
سه شنبه 1 مرداد 1398 07:27 ق.ظ
I just like the valuable info you supply in your articles.
I'll bookmark your weblog and test once more here
regularly. I'm fairly sure I'll learn lots of new stuff right right here!

Good luck for the next! natalielise pof
چهارشنبه 26 تیر 1398 11:58 ق.ظ
Very rapidly this web page will be famous amid
all blogging and site-building viewers, due to it's nice content
سه شنبه 18 تیر 1398 07:48 ق.ظ
Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed reading it, you happen to be a great author.

I will make certain to bookmark your blog and may come back down the
road. I want to encourage you continue your great work, have a nice afternoon!
پنجشنبه 16 خرداد 1398 12:48 ب.ظ
Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup.
Do you have any methods to prevent hackers?
چهارشنبه 15 خرداد 1398 07:58 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It actually used to
be a leisure account it. Glance complex to more brought agreeable from you!

However, how can we keep up a correspondence?
دوشنبه 13 خرداد 1398 12:09 ق.ظ
Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?

you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as the content!
شنبه 11 خرداد 1398 09:47 ق.ظ
For the reason that the admin of this site is working, no question very
rapidly it will be well-known, due to its quality contents.
سه شنبه 7 خرداد 1398 08:11 ب.ظ
At this time it looks like BlogEngine is the preferred blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your
blog?
جمعه 27 اردیبهشت 1398 06:44 ق.ظ
Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would really benefit from some of the information you
provide here. Please let me know if this okay with you.
Thanks!
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 09:07 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally,
it seems as though you relied on the video to make your point.
You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting
videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 06:08 ب.ظ
Hi I am so excited I found your website, I really
found you by mistake, while I was browsing on Aol for something else, Anyways I
am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round thrilling blog (I
also love the theme/design), I don’t have time to go through it
all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS
feeds, so when I have time I will be back to read more,
Please do keep up the fantastic b.
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 05:47 ق.ظ
Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to
give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your posts.
Can you suggest any other blogs/websites/forums that
deal with the same subjects? Thank you so much!
چهارشنبه 21 فروردین 1398 08:01 ب.ظ
hello!,I like your writing very much! proportion we keep up a correspondence extra about your post on AOL?
I need an expert on this space to resolve my problem. May be that's you!
Taking a look forward to look you.
یکشنبه 18 فروردین 1398 07:44 ب.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness of precious know-how concerning unexpected feelings.
یکشنبه 18 فروردین 1398 10:44 ق.ظ
This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me.
Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :