تبلیغات
دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی - بازار کار رشته حسابداری
 
دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :


قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار
مطالب اخیر
نویسندگان
دوشنبه 26 تیر 1396 :: نویسنده :
به نظر می‌رسد فارغ‌التحصیلان دوره‌های تحصیلات تکمیلی این رشته، آمادگی و پختگی بیشتری برای حضور در بازار کار دارند.
فرصت‌های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده است و از پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح را در بر می‌گیرد. با وجود این که در دانشگاههای مختلف کشور اعم از دولتی ، غیرانتفاعی و آزاد، دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری تحصیل می‌کنند، اما تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار این رشته از سایر رشته‌ها کمتر است. چون از یک موسسه کوچک گرفته تا بزرگترین کارخانه‌های کشور حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار نیازمند هستند.
همچنین دانش حسابداری در بخش مالیات کاربرد وسیعی دارد. چون محاسبه سود به یاری حسابداری امکان‌پذیر است و تعیین مقدار سود نیز مبنای محاسبه مالیات شرکتها اعم از دولتی و خصوصی می‌باشد.
فارغ‌التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیل می‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌های متفاوت عهده‌دار انجام امور مالی گردند که شرح آن چنین است:
حسابداری:
فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلیه مؤسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول کار شوند.
حسابداری مالی: در کلیه شرکتها و مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی.
حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکتهای تولیدی.
حسابداری دولتی : در کلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی حساب.
حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی.
حسابداری بیمه : در مؤسسات بیمه .
حسابداری بانکها : در شعبه‌ها و سرپرستی بانکها .

همچنین حسابداران پس از مدتی اشتغال به کار حسابداری می‌توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری ، ایفای نقش نمایند.
حسابرسی :
فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه‌های حسابداری در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یک تقسیم‌بندی کلی به دو گروه اصلی تفکیک می‌شوند :
حسابرسان داخلی : این گروه از حسابرسان ، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیأت مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیأت مدیره ارائه می‌دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می‌کنند.
حسابرسان مستقل: این گروه از حسابرسان، افرادی هستند که در مؤسسات حسابرسی مشغول به کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکتها یا سازمانها با این مؤسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌کنند. در واقع حسابرسان مستقل، رابط میان صاحبان شرکت و هیأت مدیره شرکت می‌باشند.
در حال حاضر در ایران ، سازمان حسابرسی به عنوان یک سازمان دولتی ، بزرگترین مؤسسه حسابرسی است و در کنار آن سایر موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول فعالیت می‌باشند.
 


توجه به درآمد مشاغل در زندگی امروز
امروز یکی از معیارهای اصلی انتخاب شغل برای جوان ها میزان حقوق و درآمد آن است. این معیار که در گذشته از ارزش کمتری نسبت به عوامل دیگر برخوردار بوده، روز به روز با گذشت زمان و تغییر فرهنگ عمومی و اولویت پیدا کردن مسایل اقتصادی در احساس رضایت مردم از زندگی، ارزش بیشتری پیدا می کند. به طوری که می توان موارد بسیار زیادی را یافت که یک فرد پس از اخذ مدارک بالای تحصیلی در یک رشته دانشگاهی معتبر، به دلیل توجه به درآمد بیشتر وارد شغل غیر مرتبط دیگری شده است که حتی به تحصیلات دانشگاهی نیز نیاز ندارد.
لذا جهت اطلاع بیشتر دانشجویان و دانش آموزان و همچنین کارجویان و شاغلین از میانگین حقوق شاغلین در حوزه مالی و حسابداری، در این مقاله به بررسی وضعیت درآمد رشته حسابداری در سال ۹۳ و ۹۴ می پردازیم. اعداد و ارقام مربوطه به حقوق و دستمزد در این مقاله بر اساس تحقیق و نظرسنجی صورت گرفته توسط “ایران تلنت” در اسفند ماه سال ۱۳۹۳ از بین نزدیک به هراز نفر از متخصصین مالی و حسابداری در سطوح مختلف شاغل در تهران بدست آمده است.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر
آموزش حسابداران و شرکت مؤثر آنها در فراهم‌آوری اطلاعات مالی دقیق و قابل اعتماد و تجزیه و تحلیل این اطلاعات برای توسعه پایدار در کشور در حال توسعه‌ای مانند ایران اهمیت فراوانی دارد. چرا که وجود اطلاعات دقیق، اعتماد برانگیز، بموقع و مربوط به فعالیت‌های اقتصادی، نه تنها لازم بلکه حیاتی است. علاوه بر این اطلاعات مالی حاصل از فعالیت‌های اقتصادی که بوسیله نظام‌های حسابداری گزارش می‌شود، می‌تواند از انحراف مسیر پیش‌بینی شده ، اتلاف منابع اقتصادی و اخلال در برنامه‌های توسعه اقتصادی جلوگیری کند.
فارغ‌التحصیلان توانمند این رشته مشکلی در زمینه کار ندارند ؛ چون هر فرد سرمایه‌گذار و هر مؤسسه اعتباری برای سرمایه‌گذاری یا اعتبار دادن به حسابدار نیاز دارد.

حقوق حسابدار در سطح کارشناسی
کسانی که در این سطح فعالیت می کنند معمولا با عناوینی همچون حسابدار، کارشناس امور مالی، حسابرس ، مسئول حقوق و دستمزد ، تحلیل گر مالی ، کارشناس بودجه ، حسابرس داخلی و یا  کارشناس ارشد مالی شناخته می شوند.
بر اساس این تحقیق متوسط دریافتی یک نفر در سطح کارشناس حسابداری برای کار تمام وقت در تهران ۱.۴۰۰.۰۰۰ تومان می باشد. حداقل حقوق برای چنین فردی مبلغ ۸۰۰.۰۰۰ تومان و حداکثل آن ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان گزارش شده است.
 
حقوق حسابدار در سطح سرپرستی
افرادی که در این پست فعالیت می کنند با عناوینی همچون سرپرست مالی ، سرپرست حسابداری ، رئیس حسابداری ، حسابرس ارشد ، حسابدار ارشد ، کارشناس ارشد بودجه ، خزانه دار ، کارشناس ارشد مالی و یا رئیس حسابداری پروژه شناخته می شوند.
بر اساس تحقیق فوق متوسط دریافتی برای پست سرپرست برای کار تمام وقت در تهران در سال ۹۳ ۱۷.۵۰۰.۰۰۰ ریال است. حداقل این مبلغ برای چنین فردی ۹.۰۰۰.۰۰۰ ریال و حداکثر حقوق برای رئیس حسابداری ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال در ماه بوده است.
 
حقوق حسابدار در سطح مدیریت
معمولا کسانی که به عنوان مدیر در حوزه مالی و حسابداری فعالیت می کنند با عناوینی همچون مدیر مالی، مدیر مالی و اداری ، مدیر مالی و برنامه ریزی ، رئیس حسابداری ، رئیس حسابداری صنعتی ، مدیر حسابرسی داخلی و یا سرپرست مالی شناخته می شوند.
متوسط دریافتی برای شخصی که در سطح مدیریت مالی فعالیت دارد برای کار تمام وقت در تهران در اسفند ماه سال ۹۳ ۳۷.۵۰۰.۰۰۰ ریال است . حداقل این مبلغ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال و حداکثر آن ۸۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال در ماه ابوده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 21 فروردین 1398 06:48 ب.ظ
Very nice article, totally what I wanted to find.
چهارشنبه 21 فروردین 1398 05:13 ب.ظ
First off I would like to say fantastic blog!
I had a quick question which I'd like to ask if you do not mind.

I was curious to find out how you center yourself and clear your head before writing.
I have had difficulty clearing my thoughts in getting my
ideas out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10
to 15 minutes tend to be wasted simply just trying
to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
Appreciate it!
سه شنبه 20 فروردین 1398 08:52 ق.ظ
Generally I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to try and do it!

Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice article.
پنجشنبه 15 فروردین 1398 08:14 ب.ظ
Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months
of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?
چهارشنبه 14 فروردین 1398 06:51 ق.ظ
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be
grateful to you.
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 10:18 ق.ظ
Fantastic items from you, man. I've be aware your stuff prior
to and you're just extremely great. I actually like what you've acquired right here,
certainly like what you're stating and the way during which you say it.
You are making it enjoyable and you still take care of to stay it smart.

I cant wait to learn much more from you. This is actually a terrific web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :