دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :


قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار
مطالب اخیر
نویسندگان

چگونه کتاب کمک آموزشی مناسب تهیه کنیم؟


این روزها تب خرید کتابهای کمک اموزشی درسی داغ است. درهیچ جای دنیا مانند مملکت ما این همه ناشر و کتاب کمک درسی وجود ندارد و بازار ان این چنین داغ و بعضا کاذب نیست. معلم های هیچ جای دیگری این قدر با کتب کمک درسی سروکارندارند که معلم های ایرانی داریم. بیشتر دانش اموزان در درجه اول براساس خواست معلمان و در اولیت بعدی، به توصیه ی دوستان خود اقدام به خرید کتاب میکنند. تهیه ی این کتابها انقدر ضروری است که بدون انها نمیشود در کنکور شرکت کرد.


نقش کتابهای کمک درسی


۱-کتابهای خود اموز معلم های بی زبان هستند ما میتوانیم در هر کجا و هروقت که بخواهیم ، از انها برای یک یا چند بار استفاده کنیم همچنین میتوانیم به دلخواه سرعت مطالعه ی خود را روی انها تنظیم کنیم.


۲-کتابهای کمک درسی بسیاری از نکات کتابهای درسی را که معمولا به انها توجه نمیکنیم برجسته تر میکنند و ما را در خواندن کتاب درسی هشیارتر و دقیق تر میکنند.


۳-ارتباط بین بسیاری از مباحث کتاب درسی را برای ما روشن میکنند.


۴-کتابهای کمک درسی از انجا که سوالات و خود ازمایی های زیادی دارند، مفیدند و ما را فعال تر میکنند.


انواع کتابهای کمک اموزشی و کاربرد آنها


۱-کتابهای اموزشی: مباحث و نکات را با مثالهای متنوعی درس میدهند ولی تمرینات و خودازمایی های کمی دارند . ئقتی معلم نداریم یا به کلاس نمیرویم این کتابها درصورتیکه دقیق و مفهومی باشند تاحدی جایگزین میشوند.


۲-کتابهای مبحثی:یک مبحث خاص را بطور همه جانبه بررسی میکنند . وقتی در مبحث مشکل داریم استفاده از این کتابها بسیار سودمند واقع میشود.


۳-کتابهای تست موضوعی: تست ها در این کتب بصورت موضوعی دسته بندی شده اند. هنگام استفاده از این نوع کتب باید به سه نکته توجه کنیم:


اولا: بهتر است شامل تست های کنکور سراسری باشد .


دوما:هنگام یادگیری موضوعی مطالب باید از این تست ها استفاده کنیم. در هفته های نزدیک به کنکو بهتر است به جای انها تست های جامع و دوره ای حل کنیم.


سوما : کتابهای بدون پاسخ تشریحی تقریبا ارزش چندانی ندارند ،چون بابررسی پاسخ تست ها است که میتوانیم بسیاری از نکات را یاد بگیریم . پس از کتابهای تستی که پاسخ تشریحی جامع دارند استفاده کنید.


۴-کتابهای تست دوره ای : برای هفته های نزدیک به کنکور مناسب ترند و بهترین انها متعلق به انتشارات سازمان سنجش کشور است.


 


در ادامه ی قسمت اول توجه شما را به نکات مهم دیگری در زمینه انتخاب کتابهای کمک اموزشی جلب مینماید.


۱-اولین کتابی را که باید بخوانیم و انرا محور همه ی فعالیت های خود قرار دهیم ، کتاب درسی است.حتی اگر کتاب درسی به بدترن شکل ممکن تدوین شده باشید ، باز طراحان ان را مبنا قرار میدهند. میتوانیم همه ی نکات مربوط به یک موضوع را از سایر کتابهای کمک اموزشی جمع اوری کنیم و حول مطالب کتاب درسی، مرتب و طبقه بندی کنیم. روخوانی فایده ای ندارد باید کتابها را فعالانه بخوانیم.


۲-داشتن کتابهای کمک درسی زمانی موثر است که واقعا بخواهیم یاد بگیریم. خرید و جمع اوری کتاب، جزوه و تست اضافه را کنار بگذارید. بهتر است انچه را که داری، خوب بخوایند و یاد بگیرید و انها را تکرار کنید. مطالعه ی عمیق و تکرار یک کتاب بهتر از یک بار مطالعه ی چندین کتاب دیگر است.


۳-نتایج نشان میدهد ۸۰ درصد داوطلبانی که کتاب های کمک اموزشی را تهیه میکنند بطور کامل انها را مطالعه نمیکنند. در بررسی دیگری براورد شده که دانش اموزان برخی شهر ها بابت خرید کتابهایی که هرگز نمیخوانند، بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه میکنند!


کتابی را تهیه کنیم که برای مطالعه ان برنامه ریزی کرده ایم. این کتابها باید محدود و مفید باشند. خرید کتابهای اضافی ای که خوانده نمیشوند ، برای خانواده بار مالی دارد. همچنین کتابهای زیاد ، درحالیکه نمیتوانیم همه ی انها را بخوانیم استرس زاست.


۴-جزوه و یادداشت های معلمان میتواند به خوبی یک کتاب کمک اموزشی باشد . به جای خرید کتاب اضافی، در درجه ی اول از انها استفاده کنیم. اگر این جزوات کارساز نبودند، انگاه به سراغ منابع دیگر برویم.


۵-هرگز نباید از خوب بودن یک عنوان کتاب هر ناشری فکر کنیم که سایر کتابهای ان ناشر هم به همان خوبی استو متاسفانه در ایران انتشارات یا موسسه ای نداریم که در همه ی دروس، مجموعه ای یکسان با یک کیفیت نسبتا قابل قبول ،تولید و منتشر کرده باشد.


۶-هرگز جلد، نام کتاب و بمباران تبلیغاتی برخی ناشرین، نباید مبنای انتخاب و خرید کتاب باشد.


۷-هنگامیکه میخواهیم کتاب جدیدی را بخریم یا از کتابخانه تهیه کنیم ، لازم است مدتی وقت صرف کنیم و انرا ورانداز کنیم تا ببینیم کارنویسنده در چه حدی است. پس عجله نکنید. درنگاه اول ببینید کتابی که میخواهید بخرید، چه چیزی به شما خواهد اموخت.


ابتدا مبحثی را که بدان تسلط دارید در نظر بگیرید و ببینید در ان کتاب نویسنده چگونه و با چه ابتکارهایی ان را اموزش داده است و چه فرقی با بیان کتاب درسی دارد.


مبحثی را که بلد نیستید نگاه کنید و ببینید ایا به گونه ای بیان شده که بتوانید فورا متوجه مطلب شوید؟ اگر همان حرفهای کتاب درسی را تکرار کرده است بهتر است انرا نخرید.


۸-پس از تایید کیفیت اموزشی زمان لازم برای مطالعه ی کتاب مورد نظر را براورد کنید . و ببینید کتاب چه حجمی دارد؟ ایا انرا برای شروع سال تحصیلی میخواهیم یا برای ماه های اخر؟ ایا اصلا فرصت استفاده و خواندن انرا دارید؟


۹-به تاریخ انتشار و تازگی کتاب توجه کنید. درصورت وجود تغییراتی در کتاب درسی، باید نوبت چاپ ان پس از تغییر کتاب درسی باشد.


۱۰-کتابهای بسیار حجیم و با تست های تکراری را نباید خواند. نتیجه ی حاصل از این کتابها ، برعکس حجم انهاست.


 


برگرفته از کتاب کنکورت را قورت بده انتشارات خیلی سبز


یک شنبه - 9/6/95..............................................................................................................................خدمات مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی اینترنتی

مشاوره و برنامه ریزی حضوری

خدمات مشاوره و برنامه ریزی برای دانش آموزان:

برنامه ریزی درسی

ارائه راهکارهای گوناگون برای رفع اشکالات مطالعاتی

مشاوره برای ایجاد انگیزه و بالا بردن روحیه داوطلب

مشاوره انتخاب رشته سراسری، دانشگاه ازاد

مشاوره انتخاب رشته کاردانی به کارشناسی

پاسخ به سوالات کوتاه مشاوره ای

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 شما هم می توانید با ما تماس بگیرید تا از برنامه های دقیق و منظم استفاده کنید.

09167711448نکته مهم

باتوجه به حساسیت کار مشاوره و برنامه ریزی، تحقیقات خود را در باره ی مشاور منتخب خود در همه زمینه ها از جمله: نحوه کار، نمونه کار، بنیه علمی و سوابق تحصیلی بعمل آورید.ما منتظر تماس شما هستیم...صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات