دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :


قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار
مطالب اخیر
نویسندگان

مقدمات و شرایط لازم برای مطالعه

 

مكان مطالعه,آغاز مطالعه, بهترین مكان برای مطالعه‌

آیا تا كنون دقت كرده‌اید كه هر جلسه‌ی مطالعه‌ی شما چگونه شروع می‌شود؟
شاید كمتر دقت كرده باشید كه یكی از نقطه ضعف‌های اساسی بیشتر دانش‌آموزان به نحوه‌ی آغاز مطالعه باز می‌گردد.
مطالعه بدون كسب آمادگی‌های لازم، مانند شنا كردن بدون یادگیری مهارت‌های شنا است. كسی كه بی‌مقدمه وارد مطالعه شود، علاوه بر این كه چیز زیادی یاد نخواهدگرفت، زمان زیادی را هم از دست خواهدداد.

مكان مطالعه
دانش‌آموزان در خصوص مكان مطالعه عادت‌های متفاوتی دارند. مطالعه در منزل، پارك و كتابخانه‌های عمومی از رایج‌ترین مكان‌های مطالعه محسوب می‌شوند. آن چه در این باره باید بدانید این است كه محیط و مكان مطالعه علاوه برداشتن شرایطی چون سكوت و آرامش، باید تا حد امكان ثابت و بدون تنوع باشد. اگر واقعاٌ می‌خواهید با تمركز مطالعه نمایید باید سعی كنید كه خود را به محیط یكنواخت و ثابت عادت دهید. بنا بر این فضاهای عمومی مانند پارك، برای یك مطالعه‌ی جدّی، مكان مناسبی محسوب نمی‌شود. تغییرات مكرر در دكور اتاق و یا مكان مطالعه نیز چون مخلّ تمركز می‌شوند توصیه نمی‌گردد.بعضی‌ها دوست دارند موقع مطالعه كسان دیگری مانند دوستان دور و برشان باشند. اگر هدف از این كار مطالعه‌ی گروهی و رفع اشكال باشد خوب است، اما در هر حال، باید زمان‌هایی برای مطالعه‌ی فردی -به صورت تنها- در نظر گرفته شود.


اگر می‌توانید -و امكانات لازم را دارید- بهترین مكان برای مطالعه‌ی توأم با تمركز، منزل خودتان و البته یك اتاق مشخص است و اگر علی‌رغم فراهم بودن امكانات و شرایط وهمكاری اعضای خانواده، باز دوست دارید كه در فضاهای دیگری مطالعه نمایید، احتمالا باید در نیّت جدّی خود برای درس خواندن شك كنید.
كلید: برای مطالعه‌ی جدّی و توام با تمركز، یك فضای ثابت و یكنواخت بهترین مكان است.

هدفمندی مطالعه
این موضوع را از زوایای مختلف می‌توان مورد بحث قرار داد. یك بُعد مهم هدفمندی به نیّات و ایده‌آل و انگیزه‌های شما برمی‌گردد. بُعد دیگر آن به آرامش ذهنی و نظم رفتاری شما مربوط است. یكی دیگر از ابعاد آن این است كه شما چه قدر مهارت‌ها و ظرافت‌های لازم در برنامه‌ریزی و به خصوص پیش‌بینی تغییرات به خرج دهید. یعنی این كه اگر قسمتی از برنامه‌ی شما اجرا نشد و یا طولانی شدن یك برنامه منجر به اختلال در برنامه‌های دیگر شد چه طرح‌های هدفمندی را پیش‌بینی كرده‌باشید.


اگر چه درخصوص هر یك از ابعاد در قسمت‌های بعدی صحبت خواهیم كرد، اما برای این كه در این قسمت هم به نتیجه‌ای رسیده‌باشیم به این نكته اشاره می‌كنیم كه هدفمندی در مطالعه یعنی داشتن یك ذهنیت روشن و شفاف درباره‌ی اهداف برنامه‌ها و پیش‌بینی‌های لازم. به عبارت دیگر با یك ذهن ابهام‌گرا و پیچیده و سردرگم نمی‌توان مطالعه‌ای موفق داشت. اگر از پس خود بر نمی‌آیید به مشاور مراجعه كنید.
كلید: باید به طور شفاف بدانید كه چه در مغز شما می‌گذرد و چه می‌خواهید بكنید.

آغاز هشیارانه
ما در این جا برای بیداری و هشیاری تعاریف متفاوتی رادرنظر می‌گیریم. هشیاری یعنی داشتن یك آگاهی ارادی و به عبارت بهتر یعنی بیداری آگاهانه.
بسیاری از دانش‌آموزان برای ورود به مطالعه بیدار هستند ولی هشیاری لازم را ندارند. شاید برای شما پیش آمده كه مطالعه‌ی درسی را شروع كرده‌اید، اما بعد از گذشتن دقایقی تازه متوجه شده‌اید كه اصلاٌ نمی‌دانید چه می‌كنید! دچار حواس‌پرتی می‌شوید و یا مطالب را خوب درك نمی‌كنید.


مطالعه‌ی شما وقتی هشیارانه است كه شما از لحظه‌ی شروع مطالعه -و بعد در لحظه لحظه‌ی ادامه‌ی آن- بدانید كه دارید چه می‌كنید و كاملاٌ كنترل ارادی بر رفتار خود داشته‌باشید. چگونه می‌توان مطالعه را هشیارانه آغاز كرد؟
وضو بگیرید، نیت كنید، برای یكی دو دقیقه چشمان خود را ببندید و افكارتان را بر روی كاری كه می‌خواهید انجام دهید متمركز سازید.


یك تذكر آمرانه و جلب توجه كننده به خودتان بدهید. مثلاً با صدای بلند به خود دستور بدهید كه من در این لحظه با آمادگی كامل می‌خواهم مطالعه‌ی این قسمت از كتاب را شروع كنم.
یك علامت یا رمز به خصوص را برای خود تعیین كنید و

كلید: تمرین خودآگاهی و تقویت هشیاری، كیفیت آغاز و ادامه‌ی مطالعه را افزایش خواهد داد.

نتیجه‌گیری:
برای مطالعه‌ی جدّی و توام با تمركز، یك فضای ثابت و یك نواخت بهترین مكان است.
باید به طور شفاف بدانید كه چه در مغز شما می‌گذرد و چه می‌خواهید بكنید.
تمرین خودآگاهی و تقویت هشیاری، كیفیت آغاز و ادامه‌ی مطالعه را افزایش خواهد داد.

 صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات